Co to jest transport pneumatyczny? Czego dotyczy?

Transport pneumatyczny to przenoszenie ciał stałych, poprzez unoszenie ich w strumieniu powietrza płynącego zamkniętym rurociągiem w wyniku różnicy ciśnień na jego końcach. Najczęściej jest wykorzystywany transport pneumatyczny do materiałów sypkich (proszków, drobnych ziaren, cukru).
Urządzenie wykorzystywane do transportu pneumatycznego nazywane jest “Przenośnikiem Pneumatycznym” (próżniowym) składa się z urządzenia zasilającego (sprężarki, wentylatora lub dmuchawy), rurociągu, oddzielacza materiału (odpylacza) i urządzeń oczyszczających powietrze przed wypuszczeniem do atmosfery.
Przenośniki dzieli się na: ssące (wykorzystują podciśnienie, mogą pobierać materiał z kilku miejsc równocześnie i transportować do jednego miejsca) i to są urządzenia, które oferujemy naszym klientom. Ale istnieją również tłoczące (wykorzystują nadciśnienie, mogą przemieszczać materiał pobrany z jednego miejsca do kilku różnych).

Budujemy systemy podciśnieniowego transportu pneumatycznego materiałów sypkich.
W każdym przemyśle występuje wewnętrzny transport materiałów produkcyjnych, półproduktów, wyrobów gotowych i odpadów. Nasza firma od kilkudziestu lat rozwiązuje problemy tego rodzaju transportu, praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Każdy przemysł ma specyficzne potrzeby i oczekiwania, które poznajemy i oferujemy najlepsze rozwiązania.

Wykorzystanie podciśnieniowego transportu pneumatycznego do przenoszenia materiałów jest korzystne, choćby ze względu na łatwość i sposób przenoszenia materiałów produkcyjnych, półproduktów, wyrobów gotowych i odpadów z punktu „A” do punktu „B”. Taką funkcję posiadają specjalne urządzenia marki PIAB wraz ze specjalnym systemem rurociągów zbudowane z wysokiej jakości trwałych komponentów. Technikę próżniową wykorzystuje się często w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym gdzie często wymagane jest utrzymanie najwyższego poziomu higieny i bezpieczeństwa procesu produkcji, dlatego do takich zastosowań mamy przygotowane odpowiednie rozwiązania z potrzebną certyfikacją. Jednak każdy rodzaj przemysłu może wykorzystać technikę próżniowa do przenoszenia produktów więc przeczytaj dalej o zaletach transportu próżniowego oraz o zastosowaniach.


Zalety transportu próżniowego:

 • generowanie hałasu, ale na niskim poziomie
 • automatyczna praca z funkcjami automatycznego czyszczenia filtra
 • kompaktowa obudowa o niskiej wadze
 • bezpyłowy transport z wysoką wydajnością
 • intuicyjna obsługa

Wiemy że urządzenia w naszej ofercie idealnie pracują z takimi materiałami jak: ziarno sezamowe, kazeina, proszku polimerowego, skrobi oraz cukru. Wiemy to bo wykonaliśmy realizacje na tych produktach. PiFlow marki PIAB doskonale sprawdzają się także do takich produktów jak:

 • kasza,
 • cukier kryształ i puder,
 • mąka pszenna i ziemniaczana
 • granulaty
 • soda kaustyczna
 • proszek do prania
 • tabletki
 • kakao
 • inne proszki

Przygotowujemy systemy do każdego rodzaju proszku czy granulatu z gwarancją i doborem odpowiedniej specyfikacji odpowiedniego systemu transportu próżniowego do materiałów sypkich. Medium/produkt, który ma być transportowany jest za każdym razem testowany przez producenta na małej ilości, a na podstawie prób i testów jest dobierana specyfikacja w taki sposób, aby spełniało oczekiwania.

Wcześniej wspomniałem o ogólnych zaletach budowy systemu transportu próżniowego, a my kładziemy nacisk na oszczędność w twoim przedsiębiorstwie. Stosując najnowsze technologie maksymalnie poprawiamy wydajność całej produkcji, zwracamy uwagę na ekologię przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.

Przemysł Spożywczy

W przemyśle spożywczym najczęściej jest wykorzystywany transport pneumatyczny cukru.

Transport materiałów sypkich – między innymi takich jak: mąka, kasze, cukier, cukierki, kawa, herbata, granulaty, półprodukty, produkty gotowe. Typowe nasze aplikacje w tym przemyśle to: transport substancji spożywczych, granulatów i proszków, obsługa w dostawie materiałów do maszyn pakujących i formujących produkty, napełnianie i rozładowywanie big bag’ów, napełnianie i rozładowywanie zbiorników, worków i kontenerów, napełnienie młynków i mikserów, transport delikatnych produktów, aplikacje higieniczne i w strefach zagrożonych wybuchem ATEX.

Przemysł Chemiczny

Transport materiałów sypkich – między innymi takich jak: proszków, granulatów, substancji agresywnych i innych. Typowe nasze aplikacje w tym przemyśle to: transport substancji spożywczych, granulatów i proszków, obsługa w dostawie materiałów do maszyn pakujących i formujących produkty, napełnianie i rozładowywanie big bag’ów, napełnianie i rozładowywanie zbiorników, worków i kontenerów, napełnienie młynków i mikserów, napełnianie reaktorów, transport delikatnych produktów, aplikacje higieniczne i w strefach zagrożonych wybuchem ATEX.

Przemysł Owocowo-Warzywny

Transport materiałów mokrych owoców i warzyw – półproduktów, mieszanek, przypraw, ziół. Typowe nasze aplikacje w tym przemyśle to: transport substancji spożywczych, granulatów i proszków, obsługa w dostawie materiałów do maszyn pakujących i formujących produkty, napełnianie i rozładowywanie big bag’ów, napełnianie i rozładowywanie zbiorników, worków i kontenerów, napełnienie młynków i mikserów, transport delikatnych produktów, aplikacje higieniczne i w strefach zagrożonych wybuchem ATEX.

Przemysł Farmaceutyczny

Transport materiałów sypkich – między innymi takich jak: substancji leczniczych i wypełniaczy. Typowe nasze aplikacje w tym przemyśle to: transport, granulatów i proszków, obsługa w dostawie materiałów do maszyn pakujących i formujących produkty, napełnianie i rozładowywanie big bag’ów, napełnianie i rozładowywanie zbiorników, worków i kontenerów, transport delikatnych produktów, aplikacje higieniczne i w strefach zagrożonych wybuchem ATEX.

Przemysł Mięsny

Transport materiałów mokrych – odpadów ubojowych, mięsa i wędlin oraz półproduktów. Typowe nasze aplikacje w tym przemyśle to: transport substancji spożywczych (sól, przyprawy), granulatów i proszków, obsługa w dostawie materiałów do maszyn pakujących i formujących produkty, napełnianie i rozładowywanie big bag’ów, napełnianie i rozładowywanie zbiorników, worków i kontenerów, napełnienie wilków, transport delikatnych produktów, transport odpadów z oparzelnika (sierść), transport skór, transport płuc i części zakwestionowanych przez weterynarza SRM, transport jelit żołądków, treści żołądków i mierzwy, transport rozdrobnionych kości i odpadów z produkcji wędlin.

Niezależnie od materiałów produkcyjnych lub odpadów transportujemy np. nakrętki do butelek lub pojemników, małe pojemniki i inne detale do w/w przemysłów oraz do pozostałych.

Więcej o transporcie próżniowym i oferowanych przez nas produktach możesz przeczytać na poniższych stronach. Znajdziesz tam między innymi wstępne specyfikacje produktów oraz oferty, ale zalecamy kontakt z nami w wypadku zainteresowania taką instalacją.

http://www.vacuumsystem.polinski.com.pl/ – Materiały mokre (poubojowe)

http://www.vacuumsystem.polinski.com.pl/ – Materiały sypkie

http://www.vacuumsystem.polinski.com.pl/ – Odsysanie Nautilus